BRUMENDO -2.
MANTRY – zvláště A U M ( aktivují nervusVagus: Broukám si často - Jitka) Je to v naší kultuře málo vhodné – podivné. – Volně podle hlasové pedagožky Pavly Fendrichové -aj. m.j: „Vliv vibrací (broukání) na nervový systém je významný“…
Hlasivky jsou účinně inervovány také bloudivým nervem, (nervus vagus). Ten také člověka přepíná ze sympatického stresového módu reakcí těla (zmrznutí, boj nebo útěk) do parasympatického (pomáhá odpočívat, uvolnit se a trávit). Když zpíváme, vibrace stimulují i bloudivý nerv. Zvlášť účinná je stimulace, když zpíváme brumendo (zpěv se zavřenými ústy). Brumendování účinně působí na celý nervový systém. Stres působí ve dvou formách. Eustres (euforický) aktivuje osobnost krátkodobě k lepším výkonům. Velkým problémem je distres, který i když jemný, působí dlouhodobě (výčitky,úzkosti,obavy) a není snadné z něj vystoupit. Právě brumendo je účinný a jednoduchý způsob, jak se dostat z distresového módu.
Opravdu stačí jen pár minut! Dávná metoda z jógy je koncentrace na vibrace ÓM (AUM -, v naší kultuře obtížně chápaná). Přijmeme- li vysvětlení vibrační podstaty účinků ÓM, můžeme klasiku účinně začít a zastoupit brumendem jakékoliv písně (nejlépe lidové – např, „Já mám koně…“ „Už se ten Tálinskej…“ „Červená se line záře…“ „Moravo…“atd..
* Významná je vibrace melodie, ne slova (ale ta vedou emoce). Také variabilita možného „kňučení“ (ne ladění) nahrazuje indispozice s hudebním sluchem. Po ránu si při stlaní… „zavýskat – zakňučet něco z „Andulky šafářové“- co má husy v ječmeni, je srovnatelně aktivující, jako naučené meditační projevy. Při společenských problémech je dobrou náhradou brumendo prožívané niterně – lze to pak užít v tramvaji, při schůzi… menší účinnost mentální vibrace je nahrazena neomezenou aplikací i na veřejnosti.
Ano.,také mnozí vědci potvrzují, že když budete pět minut brumendovat, tak se vám až o 25 % zvýší hladina oxidu dusnatého v nosních dutinách i ve vedlejších nosních dutinách. A to je plyn, který snižuje otoky sliznic a pomáhá omezovat tam škodlivé bakterie a viry. Když zpíváme déle, hladina toho plynu začíná stoupat i v dolních cestách dýchacích. Dokonce se tím, podle jedné studie, dají léčit i vleklé záněty vedlejších dutin nosních.
Klasickou mantru ÓM tak lze i v naší kultuře nahradit těmito (procítěnými) fyzikálními enkivalenty, když přidáme správné zaměření mysli („Pejsku náš, co děláš, žes tak vesel stále…“) nahlas, i mentálně.
Ano. při vydávání tohoto zvuku dochází k prodloužení výdechu a vibracím, ke kterým, opět stimulují nervus vagus. Ten vede i skrz bránici a rozkmitá i jí. Všechno v těle je propojené, takže se zapojuje i svalstvo pánevního dna, kterému se říká „nepravá bránice“...
S každým hlubokým výdechem se dávají do pohybu i všechny vnitřní orgány pod bránicí a lépe se tak prokrvují. Když se zpívá, klesají hormony adrenalin a kortizol, čímž se reguluje metabolismus a zlepšuje imunita. Když totiž zpíváme, výrazně stoupá imunoglobulin A (druh protilátky, která hraje důležitou roli v imunitním systému.). Zlepšují se pochopitelně i plicní funkce, ale i paměť, koncentrace a duševní bdělost, protože se při zpěvu zapojují větší části mozku. Tento brumendový zpěv je proto také účinný při práci s lidmi trpící demencí nebo Parkinsonovou chorobou. Na to existuje řada studií…. (Zkoušejte, účinky poznáte.)
Vladimír .24